A mama főztje.

Szeles Edit weboldala ahol megtalálhatóak :receptek,praktikus ötletek,tippek tanácsok,minden mennyiségben.virágápolás,jó könyvek,sport,film,érezd itt jól magad,csak lazán...semmi politika.

GYÓGYNÖVÉNYEK

Ha úgy döntöttél hogy gyógynövény segítségével akarsz meggyógyulni, mindenképp beszéld meg az orvosoddal!

 A gyógynövény nem helyettesíti a gyógyszert

FEHÉR FAGYÖNGY.

fehér fagyöngy közismert parazita növény a jegenyén, nyárfán, tölgyfán, gyümölcsfákon stb. 

Mivel a fehér fagyöngy ég és föld között terem, mindig különleges tulajdonságopt tulajdonítottak neki. 

A fagyöngy bogyói mérgezőek,ezért azok a teába nem kerülhetnek bele! 

http://hazipatika.hupont.hu/44/feher-fagyongy

Orvosi zsálya

http://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/orvosi_zsalya_a_novenyi_aszpirin/20040123124335

Szezámmag

A szezám (Sesamum indicum ) méteres magasságú trópusi lágyszárú növény. Szára és levele mirigyszőrös, virágai kétajkúak, rózsaszínűek. Toktermésében megérett magvaiból készül a világhíres szezámolaj, amely zsírosolajat, B-, D- és E-vitamint, értékes aminosavakat, foszforsavat és lecitint tartalmaz. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/szezammag.html

Folsav.

Álltalánosan ajánlott: fejlődési rendellenességek megelőzésére, szívbetegség csökkentésére, szélütés csökkentésére, egyes rosszindulatú daganatos betegségek gyakoriságának csökkentésére, időskori depresszió csökkentésére
Folsavra minden olyan életműködésnél szükség van, amelyben sejtosztódás következik be.

http://nepgyogyaszat.hu/letfontossagu-osszetevok/folsav.html

Zöldtea.

A tea - a víz után - a világ második legtöbbet fogyasztott itala és egyben a legnépszerűbb gyógynövénye. A legtöbb ember enyhe serkentő gyanánt issza, de a cserje forrázata a hasmenés kezelésében, a fogszuvasodás megelőzésében és bronchitikus köpetlazítóként is hatásos." 
(Michael Castleman: Gyógynövény enciklopédia) 
A zöld tea nem pusztán élvezeti szer, hanem természetes gyógynövény. 
A zöld tea jótékony hatásáról az első írásos emlék időszámításunk előtt 2700-ból származik, a teát már több mint 5000 éve fogyasztják. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/zoldtea.html

Szerecsendió

Őshazája valószínűleg a Maluku szigetek, mára azonban jóformán minden nedves trópusi területen eléterjedt. Magassága elérheti a 15-18 métert is. Az örökzöld növény neve félrevezető, mert a szerecsendiófa valójában nem diófa, s diója sem igazi dió, hanem mag, ami egy 8-10 cm hosszú sárga, húsos termésben helyezkedik el. Ezt a magot veszi körül a vörös, tagolt magköpeny. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/szerecsendio.html

Mire jó a kurkuma?

Az indiai világ „indiai sáfránynak” nevezi. Dél-Kelet Ázsiában ételízesítőként, ételszínező fűszerként és kozmetikumok komponensekét is ismert. A curry fontos építőköve. Indonéziában levelébe csomagolják a sütésre váró húsokat, halféléket.

http://www.patikamagazin.hu/cikk/index/17130

Vöröskáposzta.

A keresztesvirágúak családjába tartozó kétéves növény, amely első évben hozza a 
fogyasztásra alkalmas, gazdasági értelemben vett termést, a második évben, 
jarovizálás utána magszárat és a becőtermésben a 4-5 évig csírázó 3-6 gramm 
ezermagtömegű magokat. 
Egészségügyi szempontból értékes magas B- és C-vitamin tartalma miatt, továbbá jelentős mennyiségű ásványi sót és fehérjét is tartalmaz. A káposzta növeli az étvágyat és javítja az emésztést. Étkezés után hosszabb ideig a jóllakottság érzetét kelti, ezért a fogyókúrázóknak is ideális táplálék. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/voroskaposzta.html

Himalája só

http://www.jomtom.hu/himalaja_etkezesi_sotermekek.html

A Himalája sót a királyok sójának tekintik. „Fehér aranyként” vagy az „élet sójaként” is ismert. 
A Himalája só 220 millió évvel ezelőtt az őstengerek kiszáradásakor keletkezett. A Himlája só kristályszerkezete egyenletes, ezáltal bioenergetikailag igen kedvező a hatása. 
Napjainkban 400-600 méter mélységben található a Himalája só. Kézzel bányásszák és kézzel törik szét a sósziklákat a bányában. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/himalaja-so.html

Szőlőmag.

A szervezetben lezajló folyamatok eredménye mindig valamilyen károsodás, melyért az oxidáció során keletkező szabad gyökök felelősek. 
Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek szabályozzák az oxidációt, hogy ott és akkor játszódjon le, ahol és amikor az a szervezet számára előnyös, ezáltal megelőzik a szabad gyökök kialakulását. Amikor az oxidálószerek és az antioxidánsok kapacitása nincs a szervezeten belül egyensúlyban, a sejtek és szövetek antioxidáns mennyisége csökken, az emberi szervezet öregedésnek indul.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/szolomag.html

Csipkebogyó.

Szaknyelven a Rosa canina-t, azaz a csipkebogyót a vadrózsa vitamindús gyümölcsének nevezik, de vannak tájegységek, ahol gyepűrózsa vagy ebrózsa néven emlegetik. A vadrózsára, mely a rózsa őse, erdőszélen, mezsgyén, bozótosban és sövényesben, napos pusztákon, és töltéseken akadhatunk rá. 
Termését már a Krisztus előtti időkben gyógynövényként hasznosították. 
Hazánkban cserjés hegy- és domboldalakon, tölgyesekben, erdővágásokon, erdőszéleken, csatornapartokon, kerítések mellett megtalálható az egész ország területén. Tömegesen fordul elő Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Veszprém megyékben. A vadon termő és termesztett rózsafajok begyűjtött terméseit a gyakorlatban egy fajként kezelik, mint Linné korában a XVIII. században szokásos volt. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/csipkebogyo.html

Sárgarépa.

Az ernyősvirágúak családjába tartozó kétéves növény. Az első évben fejleszti a 
gazdasági értelemben vett vastag, húsos gyökerét (gyökértermés), a második évben a magszárat és a magot. Egyik legrégebben - 3-4 ezer éve - termesztett növényünk, 
mindenütt a világon ismerik. Ezer mag tömege 1,2-1,5 gramm, csírázóképességét 
3-4 évig tartja meg.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/sargarepa.html

Bodorrózsa.

Bodorrózsa (növ., Cistus Tourn. Rhodocistus et Ladanium Spach, szuhar, cisztuszrózsa), a róla nevezett család cserjéi és félcserjéi szép nagy rózsa-alaku, gyürött, bodros szirmokkal, sok hímmel és sokmagvu tokgyümölccsel. Leginkább a mediterrán vidék növényei (50 faj). Több faja jó illatú gyantát termel.

Eddigi kutatások azt állapították meg, hogy a görög bodorrózsa vagy más nevén cistusz rózsa hatóanyagai gátolják a legtöbb ismert vírus szaporodását. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/bodorrozsa.html

Kamilla.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény. A növény fészekvirágzatát használjuk gyógyászati célokra.
Az ókori egyiptomiak Ré napistennek ajánlották föl a kamillát, bőrüket gyakran dörzsölték be vele, mert csillapította a fájdalmat, a lázat és oldotta az izomfájdalmat és görcsöket. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/kamilla.html

Cayenne bors.

A chilibors, cayenne-i bors szinonim nevei: amerikai paprika, angol paprika, aranybors, guineai bors, ördögbors. 
Nem borsféle, hanem nagyon csípős, hegyes, piros, a trópusokon termő paprikafajta, a hazánkban is termesztett cseresznyepaprikának egy közeli rokona. Nálunk egy aprótermetű változata díszpaprikaként ismert. Sok helyen úgy is használják, mint nálunk a zöldpaprikát 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/cayenne-bors.html

Fekete szeder.

 

Népies neve: kékbogyó, seregélyszeder.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, erdőszélek, árokpartok, ligetek, legelők gyakori, tüskés, évelő cserjéje. Hamvas termésének íze kellemes.

A szeder az egyik legrégebbi gyógynövény. Maradványait svájci cölöpépítményekben találták meg, az ott lakók étlapjának rendszeres szereplője volt a szeder. Már Hippokratész korában, i. e. 400-ban említik jótékony hatását, az 1500-as években állatok fekélyeinek kezelésére alkalmazták, valamint felismerték fogínyvédő hatását. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/fekete-szeder.html

Csillagánizs

Népies neve: csillagos ánizs vagy kínai ánizs.

A csillagánizs Dél-Kínában és Vietnámban honos fűszernövény. Európában a XVII. századtól vált ismertté. A csillagánizs egy örökzöld fa, mely akár száz évig is elél. Kérge szürkésfehér, levele keskeny, fényes, elliptikus. Termése csillag alakú, innen az elnevezés. A termésben találhatók a magok, amelyek enyhébb ízűek, mint maga a burok. Az ánizshoz hasonló zamata van, de illata és aromája sokkal erősebb annál.

Fűszerként a még értetlenül megszárított termést használják fel, mivel a falában található az illóolaj és nem a magokban.

De nem csak fűszerként használják fel a csillagánizst, hanem gyógynövényként is alkalmazzák.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/csillaganizs.html

Lassan itt vannak a hidegebb napok. Így készíthetsz egy igazán jóízű és hatékony teát torokfájás ellen. Ajándéknak is szuper. :)


Hozzávalók:

Kis befőttes üveg fedéllel

1 citrom, szeletelve
Méz
Szeletelt gyömbér (a citrommal megegyező mennyiségben)
(Forró víz a teához)

Rakjuk az üvegbe a szeletelt citromot és a gyömbért, öntsük fel a mézzel. Rakjuk hűtőbe. Néhány nap múlva összeérik és fogyasztható. 
A teához 1 kávéskanállal adjunk egy csésze iható hőmérsékletűre hűtött forralt vízhez (vagy forrásban lévő vízhez, kinek hogyan tetszik jobban). A gyógyméz 2-3 hónapig eláll a hűtőben.

Forrás: Horváth Éva természetgyógyász bevált receptje.

Kökény

Drogját virágai és termései adják. A drog flavonoidokat és procianidineket tartalmaz.
A szárított virágokból készített forrázat vízhajtó és enyhe hashajtó hatású, valamint húgyúti betegségek ellen használható. C-vitaminban gazdag terméseit október végén szedjük, ha már kissé megcsípte a dér. A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő. Zsírcsökkentő hatású, fogyókúra esetén nélkülözhetetlen. Méregtelenítő és vértisztító hatása miatt bőrkiütések megszüntetésére is alkalmazhatjuk. Fájából sétapálcát és golfütőt készítenek.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/kokeny.html

Pongyola pitypang.

A pongyola pitypang gyakran használt magyar neveihez tartozik a gyermekláncfű, a láncfű, a pitypang, a sárgavirág, békavirág és a kákics. 
A pitypang a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába, azon belül is a nyelvesvirágúak (Cichorioideae) alcsaládjába tartozik. Egész Európában tömegesen fordul elő. A növény kedvelt előfordulási helyei a parkok, kertek, utak széle, nedvesebb rétek, mezők, és legelők. Jellemző a pongyola pitypang előfordulására, hogy amely vetésben megjelenik, ott a termesztett növényt elnyomja

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/pongyola-pitypang.html

Levendula.

Gyakrabban használt nevei: francia levendula, keskenylevelű levendula, közönséges levendula, orvosi levendula, szagos levendula.

A Földközi-tenger mellékén, Dél-Európában őshonos. Dél- és Közép-Olaszországban, Dalmáciában, Görögországban, Dél-Franciaországban, Spanyolországban vadon elterjedt növény.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/levendula.html

Köles (Panicum miliaceum)


A köles a pázsitfűfélék (Poaceae) családjához tartozó növény, mely az egyik legősibb termesztett gabonafélénk. Eredeti őshazája India, de nagy mennyiségben elterjedt Afrikában és Kínában is. A táplálkozásban, napjainkban a köles fogyasztása egyre nagyobb mennyiségben visszaszorulóban van. Ez a visszaszorulás a köles fogyasztásnál a kenyérgabonák nagy térhódítása miatt alakult ki.

http://mutat.net/?http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/pemetefu.html

Pemetefű.

Orvosi pemetefű (Marrubium Vulgare)

Népies neve: pemetefű, fehér pemetefű.

Rokon fajai a fekete pemetefű és a korcs pemetefű.

Közép-Ázsiából és a Földközi-tenger vidékről származik.

Az ajakosvirágúak családjába tartozik. Utak mellett, töltéseken, parlagokon, gyomos legelőkön megtalálható. Művelt területen nincs. 40-50 cm magas, bokros, évelő növény, keserű íze van. A téli fagyokra érzékeny, szereti a napos helyeket, de árnyékban is jól fejlődik. Lösztalajokban érzi magát a legjobban. Viszonylag ritka, veszélyeztetett faj.

A legrégibb orvosi füvek egyike, nedvét mézzel és mirhával tüdővész ellen használták.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/pemetefu.html

Kerti borágó.

A kerti borágónak, mind a termését, mind pedig a levelét nagy előszeretettel használják fel. A termés zsíros olajában található gamma-linolénsavat az érelmeszesedés megelőzésére alkalmazzák, mert csökkenti a vér koleszterin-szintjét. A növény zsíros olaja nem csak az érelmeszesedés kezelésére megfelelő, de ha az olaját bemasszírozzuk az ujjakba, akkor Raynaud-szindróma gyógyulását elősegíthetjük. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/kerti-borago.html

Mire jó az articsóka tea?

A fészkesvirágzatúak családjába tartozó, a Földközi-tenger mellékén honos, Dél-Európában és Nyugaton, pl. Franciaországban is nagyban, nálunk azonban elvétve, kertekben termesztett évelő növény. Virágai lilák, termése hosszúkás kaszt.

A szárai a második évben 150-180 cm hosszúak. Virágzatának húsos fészekpikkelyeit salátának vagy főzeléknek elkészítve fogyasztják. Rokonfaja a kárdi (Cynara cardunculus). Indiában honos, külföldön szintén többfelé termesztett főzeléknövény. Háziszerként ugyanarra a célra használják, mint az articsókát.

http://napidoktor.hu/cikk/84.16984/Mire-jo-az-articsoka-tea

Sütőtök

Rengeteg recepttel.

leírás

A sütőtök, a kukoricához és a burgonyához hasonlóan, Amerika felfedezése után került földrészünkre, őshazája Közép-és Dél-Amerika trópusi vidéke az inkák, a maják és az aztékok jellegzetes táplálékai közé tarozott, Európában hamar közkedveltté vált. A XVI. század óta ismert és termesztett növény Magyarországon is.  Jelentős karotin- és C-vitamin tartalma, antioxidáns hatása folytán kedvelt téli csemege. ...

http://www.nosalty.hu/alapanyag/sutotok

Kasvirág (Echinacea spp.).

A kasvirág egy gyűjtőnév, melybe három faj tartozik, melyeknek kiemelkedően fontos a hatóanyagtartalma. Ide tartozik a bíbor kasviág (Echinacea purpurea), melynek gyakran használt népies neveihez tartozik a lángvörös kasvirág és a piros kúpvirág, a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia) és a halvány kasvirág (Echinacea pallida).
A kasvirág a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába azon belül is a csövesvirágúak (Asteroideae) alcsaládjába tartozik. Az őshazája a növénynek Amerika, ahol az őslakosoknak a legfontosabb gyógynövénye volt. Jelenleg a világon a legelfogadottabb immunserkentő gyógynövények közzé sorolják a kasvirágot.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/kasvirag.html

Gránátalma.

A gránátalma a gránátalmafélék (Punicaceae) családba tartozó, mediterrán területeken őshonos, lombhullató cserje. A növény megtalálható Közép- és Dél-Ázsia szubtrópusi vidékein, a Földközi-tenger partvidékein, Dél- és Észak-Amerikában, valamint Kínában is. Világszerte a gránátalmát a szerelem, a termékenység és a bőség jelképének tekintik, a számtalan kifejlődött magja miatt. Már az ókorban is fontos növény volt, mert a bibliában is említést tesznek a datolya, az olajfa mellett a jelentőségéről. A világban sok helyen vallási jelkép a gránátalma, mert visszatérő motívum a sírok díszítésében.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/granatalma.html

                                Lándzsás útifű.

A lándzsás útifű az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába tartozó évelő gyomnövény. Gyakran használt népies neveihez tartozik a lándzsás útifűnek az útilapu, a kígyónyelv és a gyíkfű elnevezés is. A növény elterjedése igen széleskörű. Hazánkban leggyakrabban a réteken, legelőkön, utak és árkok mentén, valamint parlagos területeken találkozhatunk leggyakrabban ezzel a növénnyel.......

Az útifű leveléből kinyert lé és vizes kivonat gátolja az egyes kórokozó baktériumok fejlődését. A növény alkalmas nehezen gyógyuló fekélyek kezelésére, mert fertőtleníti és összehúzza a sebeket. Enyhülést hoz különböző rovarcsípések esetében. Gyógyítja a bőr- és az enyhe égési sérüléseket. A népgyógyászatban az útifüvet aranyér kezelésére használják a sok nyugtató hatóanyag miatt. Az útifűnek vérzéscsillapító hatást is tulajdonítanak, mert elősegíti a véralvadást.
Az növény rendszeres fogyasztása megkönnyíti a dohányzásról való leszokást.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/landzsas-utifu.html

Fekete kömény.

A fekete kömény (Nigella sativa) egynyári növény. A mákhoz hasonlóan kapszulákat képez, melyekben fekete magszemcsék vannak, ezek aromás illata az ánizsra emlékeztet. 
I.e. 2500-ban már alkalmazták a fekete köményt. Kiemelkedő szerepet játszott az ókori gyógyításban, főleg az egyiptomi orvoslásban, de a görög orvoslás is említést tesz róla. A növényt számos, különböző betegségre, kórságra alkalmazták általános gyengeség, gyulladások, bőrproblémák, női panaszok, megfázás és fejfájás ellen alkalmazták.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/fekete-komeny.html

Petrezselyem.

A petrezselyem gyakran használt népies nevei közé tartozik a petruska, petrezselem és a petrezsirom is. 
A petrezselyem az ernyősök (Apiaceae) családjába tartozó kétéves növény, mely az első évben csak gyökeret és levelet, a második évben pedig magszárat fejleszt, melyen megjelennek a virágok, később pedig a termés. A petrezselyem vad fajai a Földközi-tenger környékéről és Nyugat-Ázsiából származik. Előfordulásában a növény kedveli a nyirkos, vizes helyeket, mert főként források környékén és patakok nyirkos partjain fordulnak elő.

Vesebetegek és várandós nők csak nagy odafigyeléssel alkalmazhatják a petrezselymet, mert nagy dózisban, melynek már hatása van vesevérzést, és abortuszt okozhat! A petrezselyem illóolaja fokozza az anyaméh simaizomzatának az összehúzó képességét.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/petrezselyem.html

Oregánó és karvakrol

Az oregánó a természet antibiotikuma, baktériumölő hatása a penicillinével vetekszik. Ráadásul az ára jóval alacsonyabb, mint némelyik gyógyszeré. 
Enyhíti a megfázásos, influenzás tüneteket, tisztítja a légutakat, csillapítja a köhögést. 
De enyhíti az orrmelléküreg gyulladást és a tüdőgyulladást is, eltünteti a szemölcsöket valamint a fejbőrről a korpát, segít ízületi fájdalmak esetén, és még az idegeket is nyugtatja. 

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/oregano-es-karvakrol.html

Boróka.

A közönséges borókának gyakran használt népies neveihez tartozik a gyalogfenyő és a borókafenyő is.
A boróka a ciprusfélék (Cupressaceae) családjába tartozó örökzöld növény, melynek a tobozbogyója mellett a borókafakátrányát is felhasználják. A tobozbogyóra jellemzője, hogy első évben zöld, majd pedig hamvas kék bogyóiból a harmadik évre lesz csak begyűjthető fekete bogyó. Gyógyászati és más egyéb célokból a megérett tobozbogyót kell gyűjteni augusztusban vagy szeptemberben. A borókakátrányt a boróka fájából száraz lepárlással állítják elő.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/boroka.html

Fodormenta.

Népies neve: köményes menta, kerti menta, zöld menta.

Az ajakosok családjába tartozik. Vízpartokon, nedves réteken évelő növény. Kertekben jól termeszthető, íze kellemes, mentolos. 
Szára 40-80 cm magas, világoszöld, levelei világoszöldek és fűrészes szélűek

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/fodormenta.html

Shiitake gomba

 

Dr. Babulka Péter egy régóta hiányzó könyv megírására adta a fejét. Orvosok, természetgyógyászok egyre jobban felfigyeltek a gombák gyógyító erejére. Nemes egyszerűséggel a könyv „A XXI. sz. gyógyítói a gombák” címet kapta. Az alábbiakban a shiitake (japán fagomba) leírását, illetve jótékony tulajdonságait tesszük közzé.
Shiitake gomba (leírás, előfordulás)

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/shiitake-gomba.html

Közönséges cickafark – Achillea millefolium

A növény leggyakrabban használt népies nevei közé tartozik a cickóró, cickafarkkóró és az ezerlevelűfű.
 A cickafark a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó, mindenhol előforduló évelő gyógynövény. Honos, mint Közép- és Dél-Európában, Kelet-Ázsiában és Észak-Afrikában is. Hazánkban a cickafark kedveli az olyan területeket, melyek ritkán vannak az ember által bolygatva, ilyen területek az utak, gabonatáblák és erdők széle, legelők, valamint rétek és a kaszáló

lányoknak feltétlenül ajánlott.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/cickafark.html

Rozmaring.

 

A rozmaring az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó örököld félcserje, melynek az illata a tömjénhez hasonlít, a levelei gyantával bevontak, az égszínkék virágok pedig igen kedveltek a méhek körében a sok nektár felhalmozódás miatt. A rozmaring gyakran használt elnevezéseihez tartozik az illatos és a szagos jelzővel ellátott rozmaring név is. A növény nevének a jelentése a „tenger harmata”, mely a származási helyére utal. A rozmaring Dél-Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos. Mivel a rozmaring nagyon szereti a napfényt és a meleget, vadon csak ezen a területeken fordul elő. Hazánkban vadon nem, de védett, meleg helyeken át tudja vészelni a hidegeket, mely a termesztés a szempontjából nem elhanyagolható tulajdonság.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/rozmaring.html

Grapefruit.


A grapefruit a citrusfélék közé tartozik, eredetileg a pomelo és a narancs kereszteződéséből jött létre. (A pomelo egy nagyméretű citrusféle, elérheti a 3-4 kg-ot is.).
Barbados-szigetén fedezték fel a XVIII. században. 
Héja zöldes vagy narancssárgás, húsának színe a sárgától a halványpirosig változik. 
Vitaminokat, ásványi anyagokat, vízben oldódó élelmi rostot és pektint tartalmaz. 
C-vitamin tartalma bioflavonoidokkal együtt fordul el (mint minden citrusfélében), így fokozottabban hat, vagyis kiváló immunerősítő. 20 dkg grapefruit fedezi egy felnőtt napi C-vitamin szükségletét.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/grapefruit.html

 Tárkony (Artemisia dracunculus L.)

A tárkony szó görög eredetű, sárkányt jelent. A tárkonyt eleink mérges harapások, légzészavarok gyógyítására és altatónak használták.

A tárkony szó görög eredetű, sárkányt jelent. A tárkonyt eleink mérges harapások, légzészavarokgyógyítására és altatónak használták.

A tárkony szó görög eredetű, sárkányt jelent. A tárkonyt eleink mérges harapások, légzészavarokgyógyítására és altatónak használták.

http://nepgyogyaszat.hu/nepgyogyaszat-gyogyirei/tarkony.html

Galagonya

A galagonyát a "szív gyógynövényének" is nevezik, mert bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre, javítja a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Teakeveréke értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire ajánlott galagonyatea és galagonyatartalmú készítmények fogyasztása.

http://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/galagonya/69

Borsmenta.

A görög mitológia szerint Pluto, az alvilág istene beleszeretett a gyönyörű nimfába, Minthébe. Pluto féltékeny felesége azonban Minthét növénnyé változtatta, amit már Pluto sem tudott megakadályozni, de a növényt finom illattal ruházta fel, és a nimfáról nevezte el.

http://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/borsmenta/36

Cékla.

leírás

A cékla, főleg a téli hónapokban, az egyik legfontosabb vitamin- és ásványianyag-forrásunk. Jellegzetes bíbor színű, a répafélék családjába tartozó, eredetileg Dél- és Közép-Európában őshonos növény. Mára már szinte az egész világon termesztik. Főleg a gyökerét fogyasztjuk, de zsenge hajtásai, levelei salátába keverve fogyaszthatók. Jelentős a kálium, kálcium, vas, nátrium, foszfor és kén tartalma, valamint gazdag antioxidáns 

 

           http://www.nosalty.hu/alapanyag/cekla

http://www.vital.hu/themes/health/cekla1.htm

Gyömbér.

Gyógyhatását tekintve orvosságként az egyik legrégebben használt növény. A hagyományos indiai ájurvédikus orvoslás szerint a gyömbér nem csak a testet, hanem a lelket is erősíti. Fokozza az intelligenciát, határozottabbá tesz. A kínai tengerészek gyömbérgyökeret rágtak tengeribetegség ellen.

http://www.mindmegette.hu/csodafuszer-a-gyomber-46788

http://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/gyomber/63

Citromfű tinktúra

 



Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható.

Forrás: nepgyogyaszat.hu

Medvehagyma (lányneve sásihagyma)

            

Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét.

A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza....

http://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/medvehagyma/77

A vizitorma

A vizitorma több mint száz fajtája közül számos megtalálható a kertekben is, ez a zsázsa. 
A vizitorma értékes gyógynövény. 
Salátákhoz használjuk leveleit és zsenge hajtásait. 
A zsázsának nagyon magas a kalcium, az A vitamin tartalma a leveléből. 
A zsázsa folyékony kén. Rengeteg kiváló a lgyulladásokkal szemben is, amihez alaposan hozzásegíti magas antibiotikum tartalma. 
A zsázsának rendkívül magas az antibiotikum tartalma. 

 

 

http://regi.terasz.hu/main.php3?id=enciklopedia&gyoker=5809&cikkid=3887&page=cikkek

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 31
Tegnapi: 38
Heti: 241
Havi: 143
Össz.: 9 583 994

Látogatottság növelés
Oldal: GYÓGYNÖVÉNYEK
A mama főztje. - © 2008 - 2024 - szeles-edit.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »